Novinky Chata  Dřevěný kostelík Akce  Aktivity Galerie Partneři  Kontakt
english versionKostel sv. Antonína Paduánského z roku 1640.

Kostel sv.Antonína Paduánského na Prašivé (706 m) byl zbudován Jiřím, hrabětem z Oppersdorfu, v roce 1640. Kostel je pod ochranou státního památkového úřadu.


Jde o jednolodní stavbu z roku 1640. Původně byl zasvěcen sv. Ignáci z Loyoly. Po vystavění kostela na Borové pod Lysou horou v r. 1673, který byl zasvěcen právě sv. Ignáci, došlo u kostela na Prašivé v tomtéž roce k přesvěcení a novým patronem se stal sv. Antonín Paduánský. Jde o filiální kostel farnosti Dobrá. Konají se k němu tradiční poutě v polovině června (ke svátku sv. Antonína 13.6.).
 Se vznikem kostela se pojí zajímavá pověst. Majitel frýdeckého panství, ke kterému patřily od konce 16. století i Vyšní Lhoty, hrabě Jiří z Oppersdorfu byl v místě, kde nyní stojí kostel, na lovu. Střetl se s jelenem, kterého zranil. Statný jelen se rozlícen bolestí rozběhl proti svému nepříteli s takovou silou, že jej údajně zaklenul mezi své paroží, které zabořil hluboko do stromu, o který se vyděšený šlechtic opíral. Když jej po delší době našli a z neobyčejného uvěznění vysvobodili ostatní lovci, rozhodl se frýdecký pán z vděčnosti k Bohu, že ho ochránil téměř před jistou smrtí, postavit na místě památné události kostel. Podrobné informace naleznete na www.farnostdobra.czwww.ado.cz.

(foto: Archiv - Bohumil Vícha, Ivan Korč, Martin Stiller)


Poutě a bohoslužby na Prašivé


  • Podrobnější informace včetně aktuálních termínů naleznete na www.ado.cz


zpět     nahoru     domů     tisk


Všechna práva vyhrazena / ©2018 Martin Stiller / admin / realizace nextWEB